Poradnik czyli jak dobrze przygotować się do Rejsu Ojców.

Wstęp

Ponieważ są wśród nas zarówno bardzo wytrawni jak i trochę mniej zaawansowani żeglarze i/lub turyści pozwoliliśmy sobie na niniejszy poradnik. Jest on dzieleniem się praktycznymi doświadczeniami dotyczącymi bezpiecznego, zdrowego ale także wygodnego i przyjemnego spędzenia rejsu. Prosimy, traktujcie to jako sugestie, nie jako „ustanowione prawo”. Nasz rejs, to całkowicie prywatna wyprawa na całkowicie własną odpowiedzialność kilkudziesięciu mężczyzn, których zjednoczyła jedna bądź kilka wspólnych idei. Jakie to idee: zachwyt nad przyrodą Mazur, żeglarstwo, czas dla dzieci, czas dla siebie, doświadczenie wspólnoty, rozwój duchowy, powtórzenie niektórych lekcji z ojcostwa…. Właśnie na takim rejsie mamy unikalną okazję do pobycia z własnymi dziećmi w grupie, w sytuacji wyboru, decyzji i szukania rozwiązań, w sytuacji wyższego celu. Od wszystkich uczestników zależy, by tak jak w poprzednich latach, była przygoda, trud, radość, zabawa, niewygoda, piękno przyrody i piękno ducha, zaduma i inspiracja, pomoc dawana i otrzymywana, rozwój wewnętrzny, ubogacenie duchowe i wiele, wiele więcej.

Zasady Ogólne

Bezwzględnie przestrzegamy zasad bezpieczeństwa swojego i innych uczestników rejsu.

Na łodzi musi być minimum jeden sprawny i zawsze włączony telefon komórkowy, którego numer jest znany innym uczestnikom, szczególnie Komandorowi i osobom odpowiedzialnym za organizację Rejsu Ojców.

Na pokładzie i w bezpośrednim otoczeniu łodzi pełną i bezdyskusyjną władzę ma Sternik, a następnie osoba aktualnie sterująca łodzią. 

Płyniemy i przebywamy w miejscach publicznych jako grupa, którą połączyły pewne idee i wyznawane zasady. Pamiętajmy, że będziemy świadkami tych zasad dla innych ludzi, szczególnie tych z „zewnątrz”. Dlatego zwróćmy szczególną uwagę na zachowanie własne i naszych dzieci.

Płyniemy do punktów wyznaczonych przez osobę odpowiedzialną za plan i przebieg rejsu. Punkty i plan czasowy będą podawane każdorazowo na wieczornej odprawie Sterników i Odpowiedzialnych, a powtarzane na spotkaniu porannym.

Łodzie starają się płynąć w odległości „kontaktu wzrokowego” z innymi uczestnikami rejsu.

Łodzie muszą być oznakowane banderą rejsową wydawaną podczas pierwszego spotkania organizacyjnego.

Zawsze jesteśmy gotowi udzielić pomocy potrzebującym oraz nie wahamy się o taką pomoc poprosić bezpośrednio innych i/lub przez osoby odpowiedzialne.

Jeżeli z przyczyn niezależnych (choroba, problem techniczny) łódź musi odłączyć się od grupy, załoga (Sternik, osoba dorosła) muszą bezwzględnie powiadomić o tym Komandora i/lub jedną z osób Odpowiedzialnych. Jeżeli zaistnieje potrzeba, zostaną wyznaczone łodzie do udzielenia pomocy i/lub asysty w drodze do portu.

Udział w odprawach jest obowiązkowy dla Sterników i osób Odpowiedzialnych. Dla pozostałych dorosłych jest dobrowolny aczkolwiek zachęcamy do jak najliczniejszego udziału!

Bezpieczeństwo osobiste

Pamiętajmy o tym, że bezpieczeństwo na wodzie to sprawa pierwszorzędna i gwarancja dobrej zabawy i miłych wspomnień! Aby zagwarantować bezpieczną żeglugę oraz wypoczynek należy pamiętać o paru istotnych punktach:

  • Kapoki – dla wszystkich będą na każdym jachcie jako obowiązkowe wyposażenie. Może być kłopot z małymi rozmiarami dla małych dzieci (do 10 lat). W sklepach sportowych/żeglarskich i w tym internetowych, w dziale żeglarskim lub wędkarskim, można kupić bardzo wygodne kamizelki asekuracyjne typu „bezrękawnik”, także małe rozmiary, w rozsądnych cenach. Zachęcamy do noszenia kapoków.
  • Słońce woda, wiatr – odpowiednie nakrycie głowy (najlepiej osłaniające również kark), krem do opalania na wszystkich odsłoniętych częściach ciała oraz okulary przeciwsłoneczne, dobrze również mieć odpowiednią odzież (tak zwane UVki czyli podkoszulki wykonane z materiału blokującego promienie UV z długim rękawem). Pamiętajmy też o tym aby odpowiednio się nawadniać, najlepiej pijąc wodę mineralną. Kąpielówki lub stroje kąpielowe bardzo wskazane gdyż przewidujemy dużo kąpieli w jeziorze. Komplet czyli bluza i spodnie ubrania lekkiego a nie przewiewnego. Dobrze sprawdza się dres ortalionowy.
  • poruszanie się po łodzi oraz nabrzeżu – na łódce nie chodzimy na bosaka. Używamy butów na miękkiej, niebrudzącej podeszwie. Rewelacyjnie sprawdzają się „sandały do sportów wodnych” wszelkiego rodzaju klapki i crocsy wykluczone!  
  • Apteczka – dobrze mieć na pokładzie podstawową apteczkę (taką jak do samochodu), najlepiej ustalić z członkami załogi kto może zabrać ze sobą tak aby niepotrzebnie nie zabierać więcej niż jednej.

Higiena osobista

W większości portów jest dostęp do toalety oraz pryszniców – dostęp jest zazwyczaj płatny, dobrze więc mieć ze sobą drobne monety. W nagłych wypadkach dobrze sprawdzają się wilgotne chusteczki higieniczne zarówno do wytarcia rąk jak i mycia innych części ciała. Dobrze również zabrać ze sobą ręcznik szybkoschnący oraz klapki pod prysznic. Na łódkach są również toalety chemiczne ale ze względów higienicznych i przede wszystkim estetycznych, proponujemy wykorzystywać jako awaryjne i dla dzieci jeżeli zachodzi absolutna konieczność. Użycie toalety łączy się z koniecznością opróżnienia jej przed zdaniem łodzi lub dodatkową opłatą za opróżnienie. 

Prowiant

Prowiant każdy zapewnia we własnym zakresie dla siebie i swoich dzieci według potrzeb i gustu. Będziemy mieli, co najmniej raz dziennie, okazję do zakupów uzupełniających w sklepie na lądzie. A poza tym zawsze można liczyć na wsparcie, wymianę bądź uzupełnienie od współżeglarzy. Na łódce jest również lodówka aczkolwiek jest ona mała i spełnia raczej funkcję podtrzymującą zimną temperaturę dla artykułów uprzednio schłodzonych/zamrożonych.  Prosimy pamiętać o odpowiedniej ilości wody w butelkach, pitnej i do gotowania (mniej więcej 2 litry na głowę na dzień). Na każdym jachcie jest kuchenka gazowa i podstawowe, solidne naczynia do gotowania i jedzenia oraz sztućce. Niektórzy wolą się wyposażać własnym sumptem w plastikowe lub papierowe naczynia jednorazowe + kubki. Odpada problem zmywania, pojawia się problem śmieci – do decyzji załogi. W przypadku gdy decydujemy się na używanie naczyń okrętowych dobrze jest zabrać ze sobą trochę płynu do zmywania oraz zmywak + ściereczkę do wytarcia naczyń.

Nocleg

Na każdej łódce wewnątrz czyli w kabinie jest odpowiednia ilość miejsc do spania dla każdego, zgodnie z rejestracją jachtu. Miejsca są wyposażone w materace. W zależności od wybranego miejsca koja może być węższa niż nasze domowe łóżka. Niektórzy praktykują spanie na zewnątrz tylko w śpiworach a inni zabierają ze sobą namioty (czego nie polecamy) sugerujemy natomiast wyposażenie się w środki przeciw komarom. Dobrze jest również poza śpiworem i poduszką zabrać jeszcze coś, co posłuży nam za prześcieradło, pamiętajmy że materace nie są prane po każdej załodze czarterującej jacht. Jeżeli ktoś ma lekki sen sugerujemy zaopatrzenie się w korki do uszu – nigdy nie wiadomo jakie natężenie decybeli produkować będzie nasz współzałogant 🙂

Wyposażenie inne

Zalecamy, aby na każdą łódkę zabezpieczyć:

  • Pismo Święte
  • worki na śmiecie
  • ręczniki papierowe
  • mapa Wielkich Jezior Mazurskich
  • rękawiczki żeglarskie
  • sztormiak lub kurtka przeciwdeszczowa
  • futerał wodoodporny na telefon
  • lornetka
  • latarka czołówka
  • przedłużacz / rozgałęźnik
  • przejściówka “zapalniczka” – USB
  • zapalniczka / zapałki
  • ostry nóż